Czymże jest projekt domu?

Budowa domu to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie. Wymaga ono nie tylko odpowiednich funduszy, ale także załatwienia szeregu skomplikowanych formalności. Jedną z nich jest projekt, którego jednak nie należy się zbytnio obawiać. Będzie on bowiem wizualizacją wymarzonego domu.

Co powinien zawierać projekt domu?

Projekt domu to tak naprawdę wizualizacja planowanej inwestycji. Może być on przygotowany w formie tradycyjnej, na papierze, ale obecnie coraz popularniejsze są projekty komputerowe. Wynika to z faktu, iż architekci chętnie korzystają ze specjalistycznych programów, które nie tylko ułatwiają ich pracę, ale również umożliwiają niezwykle szczegółowe projektowanie.

Dobry projekt powinien składać się z trzech części. Pierwszą z nich jest część architektoniczna, która zawiera rzuty poszczególnych kondygnacji, rzut więźby dachowej oraz jej aksonometrię, rzut dachu, przekroje, elewacje oraz zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej. Druga część to część konstrukcyjna. Zawiera ona opis kubatury oraz proponowane rozwiązania konstrukcyjne. Ostatnia część to część instalacyjna. Obejmuje ona projekty instalacji – elektrycznej, hydraulicznej czy też gazowej.

Kto może wykonać projekt domu?

Wykonywaniem projektów domów zajmują się architekci. Posiadają oni specjalistyczną wiedzę, która pozwala im na sprostanie oczekiwaniom swoich klientów. Ze względu na to, że korzystają oni z rozbudowanych programów komputerowych, mogą wykonywać również bardzo skomplikowane czy też nietypowe projekty.

Ile kosztuje projekt domu?

Mówiąc o kosztach przygotowania projektu należy podkreślić, że nie ma górnej ich granicy. Wszystko zależy bowiem od danego zamówienia. Niemniej jednak można przyjąć, że najtańszy projekt domu to kwota rzędu 2 tysięcy złotych. Dużo jednak zależy od wykonawcy, niekiedy można wynegocjować jakąś zniżkę.

Wykonanie projektu budowlanego to jeden z obowiązków każdego, kto zamierza wybudować dom. Ważne by projekt był przemyślany, bowiem ułatwi on realizację inwestycji. Projekt jest również niezwykle istotny w przypadku późniejszych modyfikacji budynku.

Be the first to comment on "Czymże jest projekt domu?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*