Jak przebiega sprzątanie miejsca po zgonie?

dezynfekcja po zgonie

Temat śmierci jest wciąż tematem tabu. Nieczęsto rozmawiamy o zgonach w aspekcie konieczności sprzątania po zwłokach. Okazuje się jednak, że takie działania są przecież niezbędne i ktoś je wykonuje. Warto więc dowiedzieć się więcej, bo nigdy nie mamy pewności, że taki temat nie będzie dotyczył i nas.

Należy wziąć pod uwagę, że ciało osoby zmarłej może by odnalezione od razu, ale może znajdować się już w znacznej fazie rozkładu. Musimy myśleć więc nie tylko o fetorze, który nie pozwala komfortowo korzystać z danej przestrzeni, ale też toksynach, wirusach i bakteriach, jakie zdążyły się już nagromadzić. Niebezpieczny jest też tzw. trupi jad, który może wywołać ogrom powikłań zdrowotnych u osób żyjących.

Miejmy też na uwadze rodzaj śmierci. Nie każdy przecież umiera we śnie. Nierzadko rodzaj zgonu jest naprawdę dramatyczny, często dochodzi przecież do samobójstw, a wokół ciała widoczny jest ogrom krwi, płynów ustrojowych czy fekaliów.

Pewne jest, że nie każdy może sprzątać po zwłokach. Konieczna jest dezynfekcja po zgonie, którą muszą zająć się wyspecjalizowane firmy, jakie zatrudniają odpowiednio wyszkolonych pracowników. Osoby, które mają podjąć się prac porządkowych w pomieszczeniu, w którym ktoś zmarł, muszą być ubrane w uniformy, na ich dłoniach muszą znaleźć się rękawice, a na twarzy maska. Nie można pozwolić na to, by wydzielające się drobnoustroje spowodowały zainfekowanie organizmu.

Sprzątaniem po zgonie muszą zajmować się osoby, które potrafią w pełni profesjonalnie wykonać niezbędne zabiegi. W miejscach, w których doszło do rozkładu ciała, niezbędne jest na przykład ozonowanie. Woń jest tak intensywna, że nie udaje się go zwalczyć tradycyjnymi sposobami. Nie wystarczy przewietrzyć pomieszczenia, nie sprawdzą się również odświeżacze powietrza. Przykry zapach dosłownie wgryza się w meble, ściany, podłogi. Ozonowanie jest jedynym sposobem na jego zniwelowanie. Co więcej, zabieg ozonowania jest też w pełni skuteczny w walce z bakteriami, roztoczami, wirusami, toksynami i wszelkimi innymi związkami, które rozmnażają i rozprzestrzeniają się w wyniku rozkładu ciała, a stają się niebezpieczne dla osób żyjących.

Be the first to comment on "Jak przebiega sprzątanie miejsca po zgonie?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*