Notariusz to jeden z zawodów przyszłości. Okazuje się też, że otworzeniem własnej kancelarii notarialnej jest zawodowym marzeniem licznych studentów. Wszystko dlatego, że gwarantuje dobre zarobki, prestiż i nieprzerwaną, dużą rzeszę klientów. Z usług notariusz korzystało się, korzysta i korzystać będzie zawsze dla prawnego zabezpieczenia interesów własnych i swoich najbliższych.
Warto podkreślić, że w ramach edukacji w szkolnictwie wyższym, nie istnieją studia o kierunku „notariusz”, chętni wykonywania takiego zawodu muszą ukończyć podstawowe studia prawnicze, a potem jeszcze 3, 5 letnią aplikację i asesurę notarialną. Co więcej, w ramach praktyki notarialnej musi sporządzić co najmniej 70 aktów notarialnych oraz 14 innych czynności, jakie wykonuje notariusz. I to nie wszystko, bo zanim jeszcze otworzy kancelarię notarialną, aplikant musi zdać egzamin państwowy, który składa się z trzech praktycznych części (jeszcze do niedawna była również część teoretyczna, ale została zniesiona).
Pamiętajmy, że osoba, która chce wykonywać ten zawód, musi nie tylko posiadać ku temu odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, ale również kompetencje, jakie są typowe dla specjalisty, jakim jest notariusz. Praga, Żoliborz czy każda inna dzielnica stolicy może pochwalić się co najmniej kilkoma kancelariami, w których swoje usługi świadczą Ci najlepsi. To oni mogą służyć aplikantom jako przykład. Są zdyscyplinowani, stale się rozwijają i dokształcają, są sumienni, asertywni, biegle znają polskie prawo i bieżące zmiany w przepisach. Dobry notariusz wyróżnia się uczciwością, profesjonalizmem, dużą odpornością na stres. Notariusz musi być też dyskretny i komunikatywny. Musi też umieć przełożyć język prawniczy na taki, który będzie zrozumiały dla klientów.
Be the first to comment on "Jak zostać notariuszem?"