Masaże, dzięki którym naprawdę się zrelaksujesz

Masaże oferowane są dzisiaj już nie tylko w ośrodkach rehabilitacyjnych. Coraz częściej oferta tego rodzaju zabiegów dostępna jest również w salonach SPA czy klinikach medycyny estetycznej czy salonie masażu Impress. Sam masaż, już dawno przestał mieć jedynie zdrowotne znaczenie. Coraz częściej korzysta się z usług masażystów w celach odprężenia i relaksacji.

Czy jednak każdy może taki masaż wykonywać? Okazuje się, że nie. Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z tego rodzaju usług, warto znaleźć obiekt, w którym masażami zajmują się osoby wykwalifikowane. Bez względu na ich rodzaj, masaże mogą być realizowane tylko przez osoby z wykształceniem medycznym – to technik masażysta bądź fizjoterapeuta. Nie ufajmy kosmetyczkom, które chwalą się certyfikatem ukończenia kursu masaży. To niepewne kompetencje a wynik masażu może skończyć się problemami ze zdrowiem. Jeśli jednak znajdziemy salon, w którym masaże wykonywane są przez profesjonalistów, możemy liczyć na pełne odprężenie, działanie kosmetyczne oraz niwelowanie dolegliwości bólowych (jeśli takowe występują). Z całą pewnością warto z nich korzystać.

Masaż klasyczny

To masaż standardową techniką, który ma niwelować napięcie mięśniowe. Co więcej, pracą mięśni przygotowuje się pacjenta nie tylko do relaksu psychicznego, ale również ewentualnego wysiłku fizycznego. Masując poszczególne partie ciała, dochodzi do normalizacji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Niektórzy uznają również, że oprócz odprężenia, masaż ten wpływa też na budowanie odporności organizmu. Klasyczne masowanie warto odbywać nawet kilka razy w tygodniu.

Masaż gorącymi kamieniami

To masaż, który łączy w sobie kilka technik jednocześnie. Wykazuje działanie podobne do tego klasycznego. Dodatkiem jest jednak efekt termoterapii, drenażu limfatycznego a nawet akupresury. Rozgrzane kamienie przykładane do ciała, mają działać na termoreceptory, czego efektem jest rozgrzanie naczyń krwionośnych. Zmniejsza to ogólne napięcie mięśniowe i nerwowe. Podczas masażu wydziela się spora dawka endorfin (hormon szczęścia).

Masaż aromaterapeutyczny

To delikatny masaż klasyczny, połączony z aromaterapią. Do masażu wykorzystuje się olejki eteryczne. Warto wcześniej sprawdzić, czy nasza skóra nie jest uczulona na dany ekstrakt. Jeśli nie, to masaże tego rodzaju mogą być wykonywane w dowolnej częstotliwości. Najczęściej korzysta się z nich w razie potrzeby. Najczęściej impulsem do skorzystania z takiej usługi jest przewlekłe przemęczenie, silny stres czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Masaż Shiatsu

To nic innego jak naciskanie kciukami. Masaż ten wywodzi się z kultury starożytnych Chin. Współcześnie, ten rodzaj masażu relaksacyjnego wykonywany jest nie tylko kciukami. Specjaliści wykorzystują również łokcie, kolana a nawet stopy. Chińczycy uznają, że masaż tego rodzaju nie tylko relaksuje, ale też oczyszcza nasze ciało ze zbędnych toksyn, uodparnia na choroby, dodaje lekkości.

Kto nie może korzystać z masażu?

Chociaż masaż relaksacyjny jest jednym z tych najbardziej delikatnych to okazuje się, że nie każdy może z niego korzystać. Masowane nie mogą być osoby z gorączką, cierpiące na zapalenie stawów i mięśni, osoby, u których zdiagnozowano osteoporozę, krwiaki, złamania i inne urazy mechaniczne. Ten rodzaj relaksu nie jest wskazany w przypadku kamicy żółciowej, stanów zapalnych jelit, wrzodów, zapalenia wątroby oraz trzustki. Z masażu nie mogą też korzystać pacjenci z niektórymi chorobami skóry.

 

Be the first to comment on "Masaże, dzięki którym naprawdę się zrelaksujesz"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*