Odszkodowania za szkody wyrządzone przez gołębie

Gołębie podlegają ścisłej ochronie. Okazuje się jednak, że nie wszystkie. Te miejskie, czyli żyjące w dużych metropoliach, chronione są tylko częściowo. Szkoda tylko, że mieszkańcy miast nie są chronieni w żaden sposób przed nimi. Jak wiadomo, ptactwo tego gatunku to „latające szczury”, które natarczywie domaga się pożywienia i ani myślą o przeprowadzce do naturalnego, skalnego środowiska. Co więcej, gołębie nie tylko brudzą, ale mogą też przyczyniać się do groźnych chorób, które zagrażają zdrowiu a nawet życiu ludzi. Niebezpieczne są przede wszystkim gołębie odchody.

Co znajduje się w ptasich odchodach?

birdsystemOrnitolodzy ostrzegają, by mieszkańcy blokowisk zabezpieczali swoje balkony i parapety przed przesiadywaniem gołębi. Ochrona przed ptactwem tego gatunku jest konieczna i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Wszystko dlatego, że w ptasiej kupie zawarty jest ogrom bakterii, pasożytów i wirusów, które mogą zaszkodzić człowiekowi. Gołębie dzikie są w tym aspekcie dużo bardziej niebezpieczne aniżeli te hodowlane.

Hiszpańscy naukowcy już dawno odkryli, że w gołębich odchodach znajduje się bakteria, Chlamydia Psittaci. Nie jest ona żadnym zagrożeniem dla ptaków, ale może być niebezpieczna dla ludzi. Przebieg choroby jest prawdziwą udręką – wysoka gorączka, dreszcze, wymioty i bóle mięśni. Może być mylona z tradycyjną grypą, ale medycy uznają, że zakażenie tego typu jest znacznie gorsze aniżeli salmonella. Co więcej, wystarczy krótki kontakt z ptasimi fekaliami, by objawy choroby szybko dały o sobie znać.

I to nie wszystko. Musimy brać również pod uwagę, że ptasie fekalia są przepełnione muszymi larwami i innym robactwem. Co więcej, zawierają wszelakie toksyny, jakie znajdują się w środowisku. Zarazki chorobowe, jakimi można się w prosty sposób zarazić, wywołać mogą toksoplazmozę, choroby układu oddechowego czy problemy ze wzrokiem. Bardzo często są też przyczyną zapalenia opon mózgowych.

Ciekawostką jest również fakt, że wcale nie trzeba mieć kontaktu z ptasią kupą poprzez dotyk. Niektóre związki docierają do naszego organizmu w sposób wziewny. Tak jest na przykład z grzybem, który wywołuje drożdżycę europejską. W efekcie, pacjent może cierpieć nie tylko na przewlekłe bóle głowy czy zaburzenia widzenia, ale nawet zaburzenia stanu psychicznego. Drożdżyca może atakować także kręgosłup i mózg.

Czy da się chronić mienie przez zniszczeniem?

Okazuje się również, że w wyniku toksycznych ptasich odchodów, cierpieć możemy nie tylko my sami, ale również mienie, które jest naszą własnością. Fekalia skutecznie zniszczą elewację, balustrady balkonów, parapety czy karoserię samochodu. Odchody należy usuwać na bieżąco, ponieważ kiedy wyschną, staną się trudne do zneutralizowania i nie dostaniemy odszkodowania. Co więcej, trwale uszkadzają poszczególne elementy.

To problem na masową skalę. Weźmy pod uwagę, że w każdym mieście żyje kilka setek tysięcy gołębi. Swoje odchody zostawiają nie tylko na blokach czy samochodach, ale też zabytkach i pomnikach, rujnując tym samym elementy dekoracyjny i historyczne, tak ważne dla danej metropolii.

Chyba przekonaliśmy się już, jak ważna jest ochrona przed gołębiami? Ten symbol pokoju i miłości okazuje się być niemałym szkodnikiem, który skutecznie może zatruć codzienne funkcjonowanie i życie w pełnym komforcie.

 

1 Comment on "Odszkodowania za szkody wyrządzone przez gołębie"

  1. Niestety mam sąsiadkę mieszkajaćą piero wyżej, która namiętnie karmi gołębie a ich odchody lądują na moich parapetach i balkonie, pani nie reaguje na żadne prośby, czy pisma z administrcji i co wtedy ??? Czy administracja ma obowiązek zabezpieczyć parapety i balkon skoro jest właścicielem budynku , chociaż sąsiadka jest właścicielem mieszkania ?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*