Odszkodowanie za wypadek na chodniku

Do złamań kończyn czy innych urazów bardzo często dochodzi w skutek nieodpowiedniego stanu chodnika, po którym poruszają się piesi. Chociaż do wypadków tego rodzaju dochodzi niemalże każdego dnia (w szczególności zimą), to tak naprawdę niewiele z nas orientuje się, że w każdym takim przypadku poszkodowany może ubiegać się o należyte odszkodowanie. To musi wypłacić właściciel nieruchomości, którego obowiązkiem jest zadbanie o dobry stan chodnika, nadający się do wykorzystywania.

Jeśli chodnik położony jest na terenie, który należy do gminy to wniosek roszczeniowy o odszkodowanie należy kierować do wydziału, jaki odpowiedzialny jest za działania w ramach gospodarki komunalnej – taki wydział znajdziemy w Urzędach Miasta czy Gminy. Jeśli zaś chodnik przynależy do terenu prywatnego, wtedy za jego stan odpowiada właściciel. Taka sytuacja bardzo często ma miejsce przed blokami wielomieszkaniowymi czy domami jednorodzinnymi bądź siedzibami firm.

Co więcej, za stan chodnika odpowiadają też osoby czy przedstawiciele przedsiębiorstw, które z danych nieruchomości jedynie korzystają, na przykład poprzez najem czy dzierżawę. Wiele prac zlecanych jest też zarządcom, spółdzielniom mieszkaniowym, prywatnym firmom specjalistycznym, w tym porządkowym czy wspólnotom mieszkaniowym i w takich przypadkach, za stan chodnika będą odpowiadać właśnie te jednostki. Jeśli jednak właściciel danej nieruchomości i terenu podległego zatrudnia jedynie dozorcę – na umowę zlecenie, o dzieło czy zapewnia mu pełen etat w oparciu o umowę o pracę, to nadal on a nie zatrudniony pracownik jest w pełni odpowiedzialny za swoją własność.

Podmioty, do których należą chodniki, zobowiązane są do dbania o tego rodzaju elementy ruchu drogowego niezależnie od warunków atmosferycznych czy pór roku. Koniecznym jest nie tylko trzymanie czystości, ale też naprawa wszelkich ubytków chodnika. Właściciel musi również sprzątać błoto, śnieg oraz lód i zapewnić przechodniom bezpieczne przejście. Chodzi przede wszystkim o chodniki, które zorganizowane zostały wzdłuż posesji prywatnej i graniczą z działką. Wyjątkiem są strefy płatnego parkowania oraz miejsca postojowe dla samochodów.

Najwięcej obowiązków przypada zimą i jest to również niestety najbardziej niebezpieczny okres dla osób, które z chodników korzystają. Nieodpowiednie zadbanie o ten odcinek drogi może skutkować niebezpiecznym wypadkiem, nietrudno przecież o poślizgnięcie się na lodzie.

Tym samym, osoba czy organ, który w sposób nieodpowiedni „dba” o część chodnika, jaka podlega jej własności może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Co więcej, to właśnie te jednostki będą odpowiedzialne za wypłatę należnego odszkodowania osobie poszkodowanej. Kwota odszkodowania będzie zależna przede wszystkim od uszczerbku na zdrowiu, jaki w wyniku wypadku poniosła osoba pokrzywdzona. Co ciekawe, odszkodowania to nie jedyna forma zadośćuczynienia. W skrajnych przypadkach osobie, która uległa wypadkowi na chodniku może przysługiwać nawet dożywotnia renta.

4 Comments on "Odszkodowanie za wypadek na chodniku"

  1. Nikt nam nie uwierzy że złamaliśmy nogę na prostej drodze bo chodnik był nie równy. A w szczególności jak nie ma monitoringu i świadków to nie ma co liczyć.

  2. #Błażej masz rację ale warto walczyć o swoje. W Danii takie akcje nie mają miejsca że ktoś kogoś zlewa bo mentalność jest inna. A u Nas plantacja cebuli kwitnie na dobre.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*