Odszkodowanie za wypadek na rowerach miejskich

Rowery miejskie dostępne są we wszystkich dużych miastach Polski. W sezonie można z nich korzystać za niewielką opłatą i właśnie dlatego są tak popularnym środkiem transportu. Niestety, nie wszystkie jednoślady udostępniane przez zarządcę są w pełni sprawne, niektóre stwarzają realne zagrożenie podczas jazdy – niedziałające hamulce czy niesprawne oświetlenie to najczęściej występująca usterka w rowerach miejskich.

Okazuje się tym samym, iż ilość wypadków z udziałem tychże rowerów zwiększa się w każdym sezonie. Jednoślady są coraz bardziej zniszczone poprzez ich nieodpowiednią eksploatację, nie wszystkie są też na bieżąco naprawiane i poddawane odpowiedniej konserwacji.

Czy w takim razie można ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy rowerów, jeśli korzystając z pojazdu doznamy uszczerbku na zdrowiu? Z całą pewnością tak i należy to robić, bo skala udostępniania nie w pełni sprawnych pojazdów będzie się wtedy zmniejszać a właściciele tychże pojazdów będą zobowiązani do dbania o ich należyty stan.

Jeśli rower został wypożyczony odpłatnie to o odszkodowanie należy zgłosić się do organizatora takiej wypożyczalni. Taka sama procedura dotyczy zarówno rowerów miejskich, które dostępne są w punktach wypożyczalni samoobsługowych jak i tych, które wypożyczane są z prywatnych, lokalnych wypożyczalni, prowadzonych przez osoby fizyczne. To na właścicielu jednośladów ciąży obowiązek ich odpowiedniego serwisowania a wypożyczający ma prawo otrzymać pojazd w pełni sprawny. Płaci przecież za to pieniądze.

Odszkodowanie może dotyczyć zarówno zwrotu kosztów za leczenie czy rehabilitację (pamiętajmy, że wypadki na rowerze najczęściej kończą się złamaniami kończyn) oraz zadośćuczynienia za straty moralne i ból fizyczny. Co więcej, można ubiegać się również o zwrot utraconego dochodu, jeśli w wyniku wypadku poszkodowany nie dotarł do pracy, nie może pełnić przez określony czas obowiązków zawodowych czy prowadzić własnej działalności gospodarczej.

Ciekawostką jest fakt, iż o odszkodowanie za wypadki na jednośladach można ubiegać się nie tylko od zarządców rowerów miejskich, ale również od producentów jednośladów, które posiadamy na własność. Każdy z producentów powinien posiadać ubezpieczenie OC własnej działalności, dzięki czemu jest to możliwe. Często słyszy się przecież o dosyć drastycznych przypadkach usterek czy wadach fabrycznych tychże pojazdów – pęknięta rama podczas jazdy na rowerze jest czynnikiem, który zagraża nie tylko zdrowiu rowerzysty, ale nawet jego życiu.

Nie jest to usterka, do której może doprowadzić sam kierujący pojazd, o ile używa rower w sposób właściwy. Rama nie powinna absolutnie ulec pęknięciu w czasie standardowej wycieczki szlakiem rowerowym. Nie dość, że producent uszkodzonego roweru zobowiązany jest wtedy do naprawienia szkody bądź wymiany jednośladu na całkiem nowy model to jeszcze poszkodowanemu należy się świadczenie odszkodowawcze. Jego wysokość będzie zależeć od rodzaju i skali uszkodzeń ciała, jakie odniósł rowerzysta, konieczności długotrwałego leczenia czy rehabilitacji.

1 Comment on "Odszkodowanie za wypadek na rowerach miejskich"

  1. Wszystko zleży od okoliczności samego wypadku. Jeśli wynikał on ze stanu technicznego jednośladu, to faktycznie właściciel wypożyczalni będzie odpowiedzialny. Ale jeśli np. doszło do wypadku z udziałem samochodu, wtedy sprawa może być prowadzona z OC pojazdu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*