Olejek goździkowy pozyskuje się z goździkowca – czapetki pachnącej, czyli Syzygium Aromaticus. Uznaje się, że ma on jedne z najlepszych właściwości, biorąc pod uwagę wszelkie działanie zbiorów roślinnych. To właśnie dlatego jest wykorzystywany zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Nierzadko stosuje się do jako samodzielny preparat bądź łączy z innymi olejami naturalnymi.Zastosowanie goździków znane było już w starożytności, w pierwszej kolejności używały go cywilizacje indyjskie oraz chińskie. Do Europy dotarły zaś w VIII wieku.
Jak działa olejek goździkowy?
Przede wszystkim należy wyróżnić jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Działa też przeciwgrzybiczo, antywirusowo i antyseptycznie. Co ciekawe, jest również świetnym afrodyzjakiem.
Olejek goździkowy wykorzystuje się głównie w stomatologii, gdzie stosowany bezpośrednio w jamie ustnej, działa antybakteryjnie. Producenci profesjonalnych środków dentystycznych, dodają go do past do zębów, płukanek a nawet leków, których zadaniem jest uśmierzanie bólu zębów.
Ale to nie jedyne właściwości tego olejku. Interniści zalecają go, by złagodzić kaszel, bóle głowy o średnim i silnym natężeniu a nawet ataki astmy oskrzelowej. Olejek goździkowy niweluje objawy niestrawności, leczy zakażenia krwi i łagodzi napięcie nerwowe.
Skład kwiatów goździkowca?
Goździk to bogactwo cennych witamin i minerałów. Przede wszystkim odkryto w nim witaminę A oraz C. Wśród minerałów, które występują w kwiecie goździkowca wyróżnia się zaś żelazo, kwas solny, potas, sód, fosfor oraz wapń. Właśnie to sprawia, że olejek goździkowy wykorzystuje się w licznych dziedzinach, tak leczniczych jak i pielęgnacyjnych.
Zastosowanie olejku goździkowego
Można stosować go w celu zwalczania infekcji – odkaża rany, skaleczenia, ale też grzybicę potówki, niweluje stłuczenia i obrzęki. Szczególnie pomocny jest jako środek antyseptyczny po ukąszeniu owadów. Wśród chorób skórnych warto wymienić jeszcze jęczmień, czyli zapalenie w okolicy powieki oka. Okazuje się, że nie pocieranie złotą obrączką, ale właśnie okład z rozcieńczonego olejku goździkowego zwalczy ten problem szybko i skutecznie. Co więcej, olejek z goździkowca radzi sobie doskonale też z innymi schorzeniami okulistycznymi. Należy jednak pamiętać, że olejek może podrażniać wrażliwą skórę, należy stosować go po rozcieńczeniu bądź uprzednio przeprowadzając próbę uczuleniową.
Olejek goździkowy może też wpływać na wzmacnianie odporności organizmu. Przeciwutleniacze, które są zawarte w jego składzie, doskonale radzą sobie z eliminacja wolnych rodników, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia a nawet życia – niektóre ich rodzaje wywołują przecież groźne choroby serca czy nowotwory.
Ciekawostką może być fakt, iż producenci leków dodają właśnie olejek goździkowy do środków, które mają wpływać dobroczynnie na układ oddechowy. Astma, zapalenie oskrzeli, przeziębienie, kaszel, zapalenie zatok czy gruźlica to dolegliwości, z którymi olejek sobie poradzi.
Na początku wspomnieliśmy również, że olejek goździkowy jest świetnym afrodyzjakiem. To prawda i co więcej, ten środek roślinny jest skutecznym lekiem w walce z przedwczesnym wytryskiem. Warto więc wypróbować go w sypialni nie tylko jako sposób na aromaterapię.
Mieciu zachęciłeś mnie do używania tego olejku. Tylko gdzie można go kupić w warszawie? Bo nie umiem tego sama zrobić.
Proponuję poszukać w drogeriach a jak nie to w aptece.;)