Rozwód a wspólne mieszkanie.

Wraz z wniesieniem pozwu o rozwód, wiele par przestaje ze sobą mieszkać. Jednak niekiedy sytuacja materialna jest na tyle trudna, że zwaśnieni małżonkowie zmuszeni są mieszkać razem nawet w trakcie rozprawy, jak i po rozwodzie. Sytuacje mogą być różne, szczególnie jeśli byłe małżeństwo ma wspólne dzieci lub w dochodziło w nim do jakiejkolwiek formy przemocy. Jak wyglądają przepisy dotyczące wspólnego mieszkania po rozwodzie?

Korzystanie ze wspólnego mieszkania a rozwód

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że byli małżonkowie nie mogą samodzielnie decydować o wspólnym mieszkaniu. O tym decyduje Sąd. Oczywiście, najlepiej by było gdyby skłóceni byli małżonkowie, którzy nie prowadzą już wspólnego gospodarstwa domowego, nie musieli ze sobą mieszkać. Niestety to często rodzi nierówny podział majątku po rozwodzie. Niekiedy względy ekonomiczne są niesprzyjające, a Sąd w wyroku rozwodowym musi pamiętać o dobru obu stron.

Za każdym razem są to niezwykle trudne sytuacje, dlatego w takich sytuacjach warto rozważyć profesjonalne porady prawne. Olsztyn to miejsce, gdzie łatwo można znaleźć profesjonalnych adwokatów od rozwodów, a nawet postarać się o bezpłatne poradnictwo prawne.

Jeśli mieszkanie ma parę pokojów, a żaden ze współmałżonków nie postępuje nagminne, to mogą to być przesłanki do nakazania wspólnego zamieszkania. Jednak zawsze Sąd zarządza to, w jaki sposób ma być rozdzielone wspólne mieszkanie.

Warto również wspomnieć, że orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania jest obowiązkowym elementem każdego wyroku rozwodowego. Trzeba również wiedzieć, że polskie prawo nie przewiduje obowiązku wyprowadzenia się jednego ze współmałżonków na czas trwania procesu rozwodowego.

Kiedy sąd nie orzeknie o wspólnym zamieszkaniu po rozwodzie?

Nawet jeśli byli małżonkowie nie są w dobrej sytuacji finansowej, to Sąd może orzec, że nie mogą oni wspólnie mieszkać. Jakie są przesłanki takiej decyzji?

Sąd na pewno nie orzeknie o wspólnym mieszkaniu, jeśli mieszkanie jest zbyt małe, aby je podzielić. Jeśli zajmujecie wspólną kawalerkę lub mieszkanie, w którym nie można wydzielić części indywidualnych, to w wyroku sądowym na pewno nie będzie wskazania do wspólnego zajmowania mieszkania.

Kolejną przesłanką jest rażące i naganne zachowanie jednego z byłych małżonków. Takie sytuacje to najczęściej nadużywanie alkoholu lub narkotyków przez jednego z byłych małżonków, lub przemoc domowa. Niestety osoby zachowujące się w sposób nieodpowiedni trudno jest praktycznie wyeksmitować, nawet jeśli w wyroku sądowym orzeczona jest eksmisja. Wtedy najlepiej jest wynająć prawnika, którego specjalizacją są trudne rozwody. Warszawa to miejsce, gdzie z pewnością można znaleźć takiego profesjonalnego adwokata.

Be the first to comment on "Rozwód a wspólne mieszkanie."

Leave a comment

Your email address will not be published.


*