USG piersi a mammografia

Zarówno mammografia, jak i usg piersi jest podstawowym badaniem, jakie wykonuje się w celu wykrycia nowotworu piersi.

Przy pomocy tych badań działa się również profilaktycznie, w celu wykluczenia właśnie tej choroby.

Chociaż oba badania dają takie same efekty, to ich wykonywanie polega zupełnie na czymś innym, zalecane są też różnym grupom kobiet. Mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. W przypadku usg piersi wykorzystuje się natomiast fale ultradźwiękowe.

Mammografia zalecana jest kobietom starszym, po 45 roku życia. To dlatego, że mają one więcej tkanki tłuszczowej i promienie rentgena z łatwością się przez nią przebijają. Kobiety młodsze powinny wykonywać zaś badanie usg piersi – Warszawa oferuje szereg placówek, w których oba można wykonać bezpłatnie albo prywatnie.

Badania należy wykonywać średnio raz w roku. Jeśli pacjentka narażona jest na szczególne ryzyko zachorowania na raka piersi, wtedy lekarz zleca badanie częściej. Dzieje się tak w przypadku, kiedy w rodzinie pacjenta były już przypadki takiej choroby albo kiedy pacjentka leczyła już nowotwór.

Oba badania są bezbolesne. W przypadku mammografii ucisk piersi trwa jakieś pół minuty, usg zaś przebiega na zasadzie przemieszczania się specjalnej głowicy po piersi. Zarówno mammografia, jak i badanie ultrasonograficzne może być wykonywane bez ograniczeń, nie ma niekorzystnego wpływu na zdrowie pacjenta. Co ważne, badania tego rodzaju wykonywane są przede wszystkim u kobiet, ale mogą korzystać z nich także mężczyźni – u nich także występuje nowotwór piersi.

Oba badania pozwalają dać obraz wnętrza piersi. Pokazują ich wielkość i strukturę. Diagnozują nawet niewielkie zmiany różnego typu: guzy złośliwe, cysty, torbiele, zrosty. Jeśli mammografia albo usg zdiagnozuje podejrzaną zmianę, wtedy pacjent poddawany jest kolejnym badaniom diagnostycznym. Podstawą jest między innymi biopsja cienkoigłowa. Warszawa udostępnia to badanie w pełnej refundacji. Biopsja polega na pobraniu wycinka podejrzanej zmiany, który to jest wnikliwie badany.

Pamiętajmy o naszym zdrowiu. Czy wiecie, że to właśnie rak piersi diagnozowany jest najczęściej? Również z jego powodu umiera niestety najwięcej pacjentek onkologicznych. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że jest on też najszybciej wykrywany, między innymi właśnie dzięki takim badaniom. Polski są coraz bardziej świadome istniejącego zagrożenia. Wiele dały kampanie społeczne, które ukazywały tragedię związaną z chorobą nowotworową. Zarówno mammografia, jak i usg piersi jest najczęściej wykonywanym badaniem profilaktycznym. Ciekawe czemu tak powszechne nie jest na przykład usg jamy brzusznej. Warszawa stawia na zdrowie swoich mieszkanek poprzez organizację darmowych badań tego typu bez żadnych skierowań lekarskich. Każdego roku korzysta z nich kilkaset tysięcy kobiet. Musimy mieć jednak na uwadze, że badania takie muszą być wykonywane regularnie, bo tylko wtedy można wykryć ewentualne zmiany w początkowej fazie ich rozwoju.

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie http://krajmed.pl/badania-usg/ i dotyczących zagadnienia: biopsja cienkoigłowa. Klinika Krajmed w Warszawie wykonuje zabiegi usg piersi dla kobiet.

1 Comment on "USG piersi a mammografia"

  1. I have noticed you don’t monetize forum-odszkodowania.com.pl, don’t waste your
    traffic, you can earn extra bucks every month with new monetization method.
    This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all
    websites), for more details simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Leave a comment

Your email address will not be published.


*