Co musisz wiedzieć o projekcie przyszłego domu?

architekt białystok

Wybudowanie domu wiąże się nie tylko z ogromnym kosztem i masą poświęconego czasu, ale również z wieloma formalnościami. Cały ten proces najlepiej dokładnie zaplanować jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych niespodzianek do minimum. Całość przedsięwzięcia zaczyna się już na etapie projektu domu.

Projekt gotowy

Dziś zakup gotowego projektu domu z katalogi jest bardzo powszechny. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które oczekują typowych rozwiązań, nie przeszkadza im fakt, że ktoś posiada identyczny budynek, a do tego chcą na tym etapie zaoszczędzić czas i pieniądze. Aktualnie na rynku jest multum propozycji projektów gotowych, zarówno dostępnych w internecie, jak i w katalogach biur architektonicznych. Z tego względu również i to rozwiązanie daje nam szeroką paletę wyborów i możemy zdecydować się na dom, który doskonale wpasuje się w nasze potrzeby. W internecie z pewnością też natkniemy się na opinie osób, które dany projekt zakupiły i zrealizowały przed nami.

Projekt indywidualny

Alternatywą jest zamówienie projektu indywidualnego. Architekt na nasze zlecenie wykonuje budynek idealnie dostosowany do naszych potrzeb, zaprojektowany według indywidualnej wizji, a dodatkowo mamy pewność, że w sąsiedztwie nikt nie zamieszka w budynku bliźniaczo podobnym. Podczas procesu tworzenia projektu powinniśmy na bieżąco omawiać wszelkie detale z architektem, jednocześnie korzystając z jego rad i doświadczenia. Wadą tego rozwiązania z pewnością jest wyższa cena oraz czas oczekiwania, który może sięgnąć nawet pół roku.

Koszt projektów

Tak jak wyżej wspomniane, projekty gotowe są dużo tańsze. Za „dom z katalogu” przyjdzie nam zapłacić minimum 3 tysiące złotych, jednak najdroższe tego typu projektu są nie droższe niż 15 tysięcy złotych. Za projekt indywidualny zapłacimy znacznie więcej – tutaj cena waha się w przedziale 10 000 – 30 000 złotych. Cena zależy nie tylko od złożoności projektu, ale również od architekta, którego zatrudnimy. Jeżeli nie mamy zaufanego usługodawcy, najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wyszukiwarki internetowej, gdzie po wpisaniu frazy typu „architekt Białystok” dostaniemy listę pobliskich architektów i biur architektonicznych wraz z opiniami klientów.

Be the first to comment on "Co musisz wiedzieć o projekcie przyszłego domu?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*