Nierówny podział majątku po rozwodzie – czy to w ogóle możliwe?

Sprawy rozwodowe w Polsce bywają mocno skomplikowane, szczególnie jeśli dotyczą orzecznictwa o winie, ustalenia opieki nad dziećmi, a także podziału majątku. Warto przyjrzeć się nieco bliżej tej ostatniej kwestii. Nierówny podział majątku po rozwodzie lub w jego trakcie jest możliwy, ale tylko po spełnieniu odpowiednich przesłanek. W przeciwnym razie sąd może odrzucić ową prośbę i podzielić wspólny dotychczas majątek na dwie równe części.

 

Zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami, małżonkowie mogą zdecydować się na nierówny podział majątku po rozwodzie. Oznacza to, że jedna ze stron otrzyma np. 60% majątku, a druga tylko 40%. Warto wiedzieć, że zapisy znajdujące się w intercyzie pomiędzy małżonkami w trakcie lub po rozwodzie nie uniemożliwia podjęcia decyzji o nierównym podziale majątku – o ile występują do tego odpowiednie przesłanki.

Przeczytaj także: https://extreo.pl/rozwod-z-orzeczeniem-o-winie-konsekwencje-koszty-i-wymogi-formalne/

Kiedy można ubiegać się o nierówny podział majątku po rozwodzie?

Sytuacja, w której sąd zdecydowanie powinien uwzględnić wniosek o nierówny podział majątku po rozwodzie to np.: jeden z małżonków pracuje, łoży na utrzymanie dzieci i domu, a drugi pozostaje w stosunku do tych działań całkowicie bierny. To właśnie w takim przypadku jedna ze stron ma pełne prawo ubiegać się o przyznanie większej części majątku po rozwodzie. Warto też dodać, że sąd ma w takich sytuacjach pełne prawo wydać też orzeczenie o przyznaniu całego majątku jednej osobie – choć takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Be the first to comment on "Nierówny podział majątku po rozwodzie – czy to w ogóle możliwe?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*