Uber

W 2014 roku przekroczyła ona bowiem 10 tysięcy osób, które wykonują ten zawód. Jednakże obecnie pojawiło się dla nich pewne zagrożenie, które wielu taksówkarzom spędza sen z powiek. To firma Uber, która oferuje bardzo konkurencyjne ceny.

Jak pracują taksówkarze?

Osoby wykonujące zawód taksówkarza prowadzą najczęściej jednoosobową działalność gospodarczą. Tego typu forma pracy wiąże się z licznymi obowiązkami fiskalnymi, które spoczywają na każdym kierowcy. W związku z nimi, a także z wysokością danin publicznych płaconych przez taksówkarzy, wysokość opłat za przejazd bywa niekiedy bardzo zróżnicowana.

Oprócz tego, taksówkarze muszą zdawać egzamin ze znajomości topografii miasta i zdobywać licencję, za którą muszą zapłacić. Znaczni podnosi to ich koszty. A nikt przecież nie chce dokładać do prowadzonej przez siebie działalności. Jeśli chodzi o opłaty za kilometr, te zazwyczaj zaczynają się od dwóch złotych. Tak wygląda sytuacja w Warszawie.

Czym jest Uber?

business-186124_640Uber to amerykańskie przedsiębiorstwo, którego siedziba znajduje się w San Francisco. Mówiąc w dużym skrócie jego działalność polega na kojarzeniu ze sobą pasażerów z kierowcami współpracującymi na stałe z firma przy pomocy specjalnej aplikacji na smartfony. Polacy mogą korzystać z usług Ubera od 2014 roku.

Na początku byli to jedynie mieszkańcy Warszawy, jednakże z biegiem czasu firma rozszerzyła swoją działalność także na Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź oraz Aglomerację Śląską. Niewykluczone, że za jakiś czas Uber pojawi się także w innych miastach. Cennik uberowców jest znacznie niższy od tego oferowanego przez taksówkarzy. Za kurs uberem zapłacimy znacznie mniej niż za kurs tradycyjną taksówką.

Liczne kontrowersje

Działalność Ubera wiąże się z licznymi kontrowersjami. Otóż taksówkarze bardzo krytykują firmę za jej ceny, które dla wielu kierowców są po prostu nieosiągalne. Tym samym boją się, że Uber wykluczy ich z rynku, a tym samym pozbawi pracy. Wiele informacji na temat Ubera i jego praktyk można znaleźć w Internecie po wpisaniu w wyszukiwarkę „taksówki a Uber” lub „taksówki Warszawa”.

Życie taksówkarzy w ostatnich latach nie jest lekkie. Liczne obciążenia fiskalne, formalności związane z prowadzeniem działalności oraz ogromna konkurencja na rynku to nie wszystkie powody do narzekań. Pojawił się bowiem nowy problem – Uber, którego działalność może skutkować pozbawieniem pracy wielu kierowców.

2 Comments on "Uber"

  1. Niech spadają z swoimi tłustymi łapami od nas. Mamy swoje mpt i innych i dobrze nam z tym.

  2. Trzeba wyprzeć tą plagę i nie pozwolić zdominować rynku. Bo jak im się uda to pojawią się kolejni co będą chcieli zniszczyć Polskie firmy i Polski kapitał.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*