O podstawowych zasadach dłutowania oraz szlifowania cylindrycznego

koła zębate samolot

Mechanika to złożona nauka, która łączy w sobie pomysłowość i precyzję. Jednak czasami trzeba posunąć się do skrajności, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu. Ten poziom dokładności zapewniają dłutaki trzpieniowe, ale też można osiągnąć wysoką jakość za pomocą techniki obróbki zwanej szlifowaniem. Jak sama nazwa wskazuje, polega to na przekształceniu wcześniej wyprodukowanej części w celu idealnego dostosowania jej do roli, jaką będzie musiała pełnić. W większości przypadków szlifowanie odbywa się poprzez usuwanie drobnych wiórów materiału za pomocą tarczy lub kamienia młyńskiego. Może być płaski lub cylindryczny.

 

Czas więc nie tylko lepiej poznać dłutowanie rowków wpustowych, ale też dowiedzieć się więcej o podstawowych zasadach szlifowania cylindrycznego.

Jaki jest cel dłutowania i szlifowania cylindrycznego?

Zarówno dłutowanie wielowypustów, jak i szlifowanie cylindryczne ma wiele zastosowań. Jest to szczególnie przydatne do produkcji części, które wymagają ekstremalnej dokładności projektowej podczas użytkowania. W końcu system mechaniczny, w którym każda część ma odpowiednie wymiary, działa optymalnie.

 

Zmniejsza się również ryzyko:

  • pęknięcia,
  • odkształcenia części.

Wały, te mniej lub bardziej grube części w kształcie pręta mają wytwarzać siłę w ruchu okrężnym, dlatego często wymagają szlifowania. Szlifowanie tej części zmniejsza intensywność tarcia, której będzie poddawana. Dzięki temu oraz jakości, którą zapewniają dłutaki VIS wałek staje się trwalszy i bardziej niezawodny.

Szlifowanie a wielowypusty i wielokarby

Szlifowanie cylindryczne jest również stosowane w obszarach o szczególnie wysokich wymaganiach technicznych. Wielowypusty i wielokarby – rodzaje oraz normy mają tutaj spore znaczenie, a warto również dodać, że wiele maszyn przemysłowych ma części naziemne, podobnie jak zdecydowana większość silników. Do szlifowania części cylindrycznej najbardziej odpowiednim urządzeniem jest hydrostatyczna maszyna suwakowa. Może pracować z różnymi materiałami i modyfikować delikatne części, jednocześnie zapobiegając ich wibracjom i pękaniu.

Be the first to comment on "O podstawowych zasadach dłutowania oraz szlifowania cylindrycznego"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*